Donation Options
Advent Penitential Services 2019

The following list of Advent Penitential Services is by date. This schedule is being progressively updated as details are received from each parish.

If you are looking for a Penitential Service in a specific parish and do not see it listed, please consult the Parishes page and contact the appropriate parish office. Many parishes also schedule extra times for individual confessions during this season; contact your parish for details.

For information about about confessions, we offer resources at https://caedm.ca/confessions

All services begin at 7 p.m. unless otherwise noted.

Sunday, December 1

St. Edmund, Edmonton

Tuesday, December 3

Our Lady of Fatima (Portuguese) (at 9 a.m.)

Wednesday, December 4

Our Lady of Perpetual Help, Sherwood Park

Our Lady of the Prairies, Daysland

St. Agnes, Mayerthorpe (at 6:30 p.m.)

St. Anne of the Prairies, Trochu (after 5 p.m. Supper)

St. Martin, Heisler (at Daysland)

St. Joseph, Killam (at Daysland)

Thursday, December 5

Our Lady of the Angels, Fort Saskatchewan

St. Albert, St. Albert

St. Alphonsus

St. Catherine, Calahoo (at Villeneuve)

St. Charles, Mearns (at Villeneuve)

St. Clare, Edmonton (at St. Alphonsus)

St. Clare, Redwater (at Ft. Sask., or on Dec. 9 at Gibbons)

St. Emerence, Riviere Qui Barre (at Villeneuve)

St. Michael the Archangel, St. Michael (at Ft. Sask.)

St. Peter, Villeneuve (6-7:30 p.m.)

Friday, December 6

St. Joachim (French) (15h00-18h00)

St. Joseph the Workman, Caroline (4 p.m.)

Saturday, December 7

Holy Heart of Mary, Viking (after 6:30 p.m. Mass)

St. Stephen, Lacombe

Monday, December 9

Holy Family, St. Albert

Our Lady of the Assumption, Sylvan Lake

Sacred Heart, Gibbons

Tuesday, December 10

Christ-King, Stettler

Corpus Christi, Consort (at Provost)

Immaculate Heart of Mary, Bashaw (after 5 p.m. Mass)

Our Lady of Lourdes, Jasper (from 3-7 p.m.)

Our Lady of Seven Sorrows, Maskwacis (6:30 at Wetaskiwin)

Sacred Heart, Wetaskiwin (at 6:30 p.m.)

St. Anthony, Drayton Valley

St. Mary, Provost

St. Mary's, Red Deer (after 5 p.m. Supper)

Wednesday, December 11

Assumption (at Resurrection)

Holy Name, Vermilion

Holy Trinity, Spruce Grove-Stony Plain

Our Lady of the Foothills, Hinton

Resurrection

St. Charles, Edmonton

St. Matthew, Rocky Mountain House

St. Michael, Leduc

Thursday, December 12

Holy Cross, Grande Cache (from 6:30-8 p.m.)

Holy Rosary (Polish)

Queen of Martyrs (Vietnamese), Edmonton (1st Day)

Sacred Heart Parish, Edson (at 6:30 p.m.)

Santa Maria Goretti (Italian)

St. Agnes, Edmonton

St. Anthony, Edmonton (at St. Agnes)

St. Augustine, Ponoka (after 5 p.m. Supper)

St. Theresa, Edmonton

St. Vital, Beaumont

Friday, December 13

Annunciation

Corpus Christi, Edmonton

Our Lady of the Rockies, Susa Creek (at Grande Cache)

Queen of Martyrs (Vietnamese), Edmonton (2nd Day)

St. Matthew, Edmonton

St. Stephen, Olds (6:30 p.m. after 5 p.m. Supper)

Saturday, December 14

Our Lady of Good Council and St. Michael, Skaro (10 a.m., after 9:30 Mass)

St. Gregory the Great, Holden (after 6:30 p.m. Mass)

St. Joseph's Basilica (from 12 noon – 2 p.m.)

St. Thomas d'Aquin (French)

Sunday, December 15

St. John Bosco, Edmonton

Tuesday, December 17

Blessed Sacrament, Wainwright

Lac Ste. Anne (after 7 p.m. Mass)

St. Dominic Savio, Edmonton

St. Joseph's College (at 6:30 p.m.)

St. Stephen, Lacombe (after 5 p.m. Supper)

Wednesday, December 18

Immaculate Heart of Mary, Bashaw (5 p.m.)

Our Lady of Grace, Castor

Our Lady of Peace, Innisfail (after 5 p.m. Supper)

St. Andrew

St. Martin of Tours, Vegreville

St. Thomas More (from 7–9 p.m.)

Thursday, December 19

Our Lady of Lourdes, Lac La Nonne (at Onoway)

Our Lady of Mercy, Enoch (from 2-5 p.m.)

Sacred Heart, Red Deer

St. Anthony, Lloydminster (at 7:15 p.m. following 6:30 p.m. Mass)

St. Francis Xavier, Camrose

St. Joseph, Wabamun (at Onoway)

St. Rose of Lima, Onoway

Friday, December 20

Jesuit Martyrs, Evergreen (4 p.m.)

Mary Help of Christians (Chinese) (10-11 a.m. & 2-5 p.m.)

 

No Specific Date

Good Shepherd has a regular Christmas schedule only

Our Lady of Guadalupe, Edmonton (Spanish) Fr. Augusto will be available for confessions during the season.

St. John the Evangelist, Edmonton Fr. Dean will be in the Confessional 5:30 – 6:50 p.m. on Dec. 7, 14 and 21.


Dates currently being determined:

Corpus Christi Chapel of Perpetual Adoration

Nativity of Mary (Croatian)

Our Lady Queen of Poland (Polish)

Our Lady of Good Help Maronite Catholic Community

Our Lady of Victory, Thorsby

Sacred Heart Church of the First Peoples, Edmonton

St. Albert Francophone Community

St. Alphonsa (Syro-Malabar)

St. Benedict Chapel

St. Benedict Community

St. Boniface (German)

St. Elizabeth, Evansburg

St. Emeric (Hungarian)

St. Francis of Assisi, Tofield

St. Jung Ha Sang (Korean)

St. Margaret Mary, Calmar

St. Margaret, Rimbey

St. Maria Goretti, Devon

St. Mark's Catholic Community of the Deaf

St. Theresa, Ma-Me-O Beach

Vital Grandin Chaplaincy (Latin Mass Community of Edmonton)