Donation Options
Ash Wednesday Mass Times

Ash Wednesday (the first day of Lent) falls on February 26, 2020.

Each year, Ash Wednesday marks the beginning of Lent, 46 days before Easter Sunday. Lent is a 40-day season (not counting Sundays) marked by repentance, fasting, reflection, and ultimately celebration. The 40-day period represents Christ’s time of temptation in the wilderness, where he fasted and where Satan tempted him. Lent asks believers to set aside a time each year for similar fasting, marking an intentional season of focus on Christ’s life, ministry, sacrifice, and resurrection.

The following list of Ash Wednesday Services is being progressively updated as 2020 times are received from each parish. If you are looking for an Ash Wednesday service in a specific parish and do not yet see a time listed, please click on the Parish Name to get contact information for the parish.

Parishes - Greater Edmonton Area

Ash Wednesday Mass

St. Joseph Basilica, Edmonton 7 a.m.
12:05 p.m.
5:30 p.m. with Archbishop Smith
7:30 p.m.
Annunciation, Edmonton 9 a.m.
7 p.m.
Assumption, Edmonton 9 a.m.
Corpus Christi, Edmonton 9 a.m.
7 p.m.
Good Shepherd, Edmonton
9:30 a.m. (with schools attending)
12 noon
7 p.m.
Holy Family, St. Albert 9 a.m.
7 p.m.
Holy Rosary (Polish), Edmonton 9:30 a.m.
7 p.m.
Holy Trinity, Spruce Grove/Stony Plain 9:30 a.m.
7 p.m.
Mary Help of Christians (Chinese), Edmonton 11 a.m.
Nativity of Mary (Croatian) 7 p.m.
Our Lady of Fatima (Portuguese), Edmonton
 9 a.m. (with St. Leo School attending)
Our Lady of Guadalupe (Spanish), Edmonton 7 p.m.
Our Lady of Mercy, Enoch
7 p.m.
Our Lady of Perpetual Help, Sherwood Park 8:30 a.m.
8:40 a.m. at ABJ High School
10:30 a.m. with EICS Schools attending: Holy Redeemer, Madonna, OLPH
11 a.m. at ABJ High School
1 p.m. with EICS Schools attending: Holy Spirit, Ecole Pere Kenneth Kearns, Jean Vanier
1 p.m. at St. Theresa School
1 p.m. at St. Luke School (in Tofield)
7 p.m.
Our Lady of the Angels, Fort Saskatchewan 9:30 a.m. (with OLA School attending)
11 a.m. at St. John XXIII School
1 p.m. at St. John Paull II School
1 p.m. at St. Andre Bessette School
7 p.m.
Our Lady Queen of Poland, Edmonton (Polish)
10 a.m.
7 p.m.
Providence Centre
 
Queen of Martyrs (Vietnamese), Edmonton 7 p.m.
Resurrection, Edmonton 7 p.m.
Sacred Heart Church of the First Peoples, Edmonton 9 a.m.
7 p.m.
Santa Maria Goretti (Italian), Edmonton 9:30 a.m. with St. Theresa of Calcutta and St. Basil Jr. High students
7 p.m. Celebration and Mass
St. Agnes, Edmonton 7 p.m.
St. Albert, St. Albert 8 a.m. at the church (no Mass at the chapel)
7 p.m.
St. Albert Francophone Community
at St. Albert above, and St. Joachim at 7 p.m.
St. Alphonsus, Edmonton 7 p.m.
St. Andrew, Edmonton 9 a.m.
7 p.m.
St. Anthony, Edmonton 10:30 a.m.
St. Benedict Chapel 7:15 a.m.
12:15 p.m.
St. Boniface (German), Edmonton
 
St. Charles, Edmonton 9 a.m.
7 p.m.
St. Clare, Edmonton 9 a.m.
St. Dominic Savio, Edmonton 7 p.m.
St. Edmund, Edmonton 7 p.m.
St. Emeric (Hungarian)
 
St. Joachim (French), Edmonton 7 p.m.
St. John Bosco, Edmonton 8 a.m.
7 p.m.
St. John the Evangelist, Edmonton 9:15 a.m. with OLV and St. Paul Schools attending
12 noon
7 p.m.
St. Joseph College, Edmonton 12 noon
6 p.m.
St. Jung Ha Sang (Korean), Edmonton
7:30 p.m.
St. Mark Catholic Community of the Deaf
 
St. Matthew, Edmonton 8 a.m.
7:30 p.m.
St. Michael, Leduc 7 p.m.
St. Theresa, Edmonton 9 a.m. (with schools)
10:30 a.m. (school)
7 p.m.
St. Thomas d'Aquin (French), Edmonton 7 p.m.
St. Thomas More, Edmonton 9 a.m.
5 p.m.
7 p.m.
St. Vital, Beaumont 9 a.m. School Mass, St. Andre
10:30 a.m. School Mass, École Mother d'Youville
7 p.m.

Parishes - Outside Edmonton Area

Ash Wednesday Mass

Bashaw - Immaculate Heart of Mary 8 a.m.
Calahoo - St. Catherine 8:30 p.m. (ashes only)
Calmar - St. Margaret Mary 6:30 p.m.
Camrose - St. Francis Xavier 9:30 a.m.
7 p.m.
Caroline - St. Joseph the Workman No Mass
Castor - Our Lady of Grace 5 p.m.
Clandonald - St. Columba 6 p.m.
Consort - Corpus Christi 5 p.m.
Daysland - Our Lady of the Prairies 5 p.m.
Devon - St. Maria Goretti 7:30 p.m.
Drayton Valley- St. Anthony 7 p.m.
Edson - Sacred Heart 7 p.m.
Evansburg - St. Elizabeth 5 p.m.
Evergreen - Jesuit Martyrs 5 p.m.
Gibbons - Sacred Heart 5:30 p..m.
Grande Cache - Holy Cross 6:30 p..m.
Heisler - St. Martin 12 noon
Hinton - Our Lady of the Foothills 5 p.m.
Holden - St. Gregory the Great February 25 at 4 p.m.
Innisfail - Our Lady of Peace 9 a.m. at St. Marguerite School (in gym with all students)
7 p.m. at St. Marguerite School Chapel
Jasper - Our Lady of Lourdes 7:30 p.m.
Killam - St. Joseph 7 p.m.
Lac La Nonne - Our Lady of Lourdes see Onoway
Lac Ste. Anne 7 p.m.
Lacombe - St. Stephen 9 a.m. with Fr. Lacombe School attending
10:30 a.m. with St. Gregory School, Blackfalds attending
7 p.m.
Lamont - (Auxiliary Hospital) see Skaro or Ft. Sask.
Lamoureux - Our Lady of Lourdes see Ft. Sask.
Lloydminster - St. Anthony 9:30 a.m.
7 p.m.
Maskwacis - Our Lady of Seven Sorrows 8 p.m.
Mayerthorpe - St. Agnes 7 p.m.
Mearns - St. Charles 5:30 p.m. (ashes only)
Olds - St. Stephen 9 a.m. at Holy Trinity School
8 p.m.
Onoway - St. Rose of Lima 7 p.m.
Ponoka - St. Augustine 1 p.m. at St. Augustine Secondary School
5:30 p.m. followed by CWL Soup & Share
Provost - St. Mary, Provost 9 a.m. with STA School
10:30 a.m. Lodge
7 p.m.
Red Deer - Sacred Heart 9:30 a.m. with Father Henri Voisin School attending
7 p.m.
Red Deer - St. Mary 9:30 a.m. with Maryview School students attending
12:15 p.m.
7 p.m.
Redwater - St. Clare 5:30 p.m.
Riviere Qui Barre - St. Emerence 9 a.m.
Rimbey - St. Margaret 5 p.m.
Rocky Mountain House - St. Matthew 9 a.m. Mass
10.45 a.m. Mass for St. Matthew School in St. Matthew School, 5735 58 St.
2:25 p.m Mass for St. Dominic High School in St. Matthew Church, 5208 53 Ave.
St. Michael - St. Michael the Archangel see Skaro
Skaro Shrine - Our Lady of Good Counsel 7 p.m.
Stettler - Christ-King 10 a.m. Christ-King School Liturgy
2:30 p.m. Theresetta School Liturgy
4 p.m. Christ-King Rosary for Life
7.p.m.
Susa Creek - Our Lady of the Rockies 5 p.m.
Sylvan Lake - Our Lady of the Assumption 7:30 p.m.
Thorsby - Our Lady of Victory 5:30 p.m.
Tofield - St. Francis of Assisi 1 p.m. at St. Luke School
Trochu - St. Anne of the Prairies 5:30 p.m.
Vegreville - St. Martin of Tours 9 a.m.
8 p.m.
Vermilion - Holy Name of Jesus 10:30 a.m. School Mass
7 p.m.
Viking - Holy Heart of Mary 6 p.m.
Villeneuve - St. Peter 1 p.m. at West Country Hearth (ashes only)
Wainwright - Blessed Sacrament 7 p.m.
Wetaskiwin - Sacred Heart 10:45 a.m. at Sacred Heart School
6 p.m. Church