Donation Options
Christmas Mass Times 2019

Christmas Mass Times are listed by Parish, and are being progressively updated. If you are looking for a Mass Time in a specific parish that is not yet listed, please consult the Parishes page and contact the appropriate parish's office.

NOTE: The information for 2019 is currently being gathered and verified. Times shown in italics are placeholders that contain old 2018 information. Confirmed new 2019 times are no longer in italic.

Parish

Christmas Eve
Tue.
Dec. 24

Christmas Day
Wed.
Dec. 25

Sunday
Dec. 29

New Year's Eve
Tue.
Dec. 31

Mary, the Holy
Mother of God, Wed., Jan. 1

 
St. Joseph Basilica, Edmonton 7 p.m.
9 p.m.
12 midnight (sung Office of Readings at 11:15 p.m.)
10:30 a.m.
12:15 p.m.
5 p.m. (Sat.)
8:30 a.m.
10:30 a.m.
12:15 p.m.
5 p.m. Anticipation
12:05 p.m.
7 p.m. Anticipation
10:30 a.m.
12:15 p.m.
5 p.m.
Annunciation, Edmonton 4 p.m.
6 p.m.
8 p.m.
11 p.m.
9 a.m.
11 a.m.
9 a.m.
11 a.m.
7 p.m.
7 p.m. 11 a.m.
Assumption, Edmonton 5 p.m.
9 p.m.
9:30 a.m.   5 p.m. 9:30 a.m.
Blessed Sacrament, Wainwright 9 p.m. 10:30 a.m.   6:30 p.m. Adoration,
7 p.m. Mass
7 p.m.
Christ-King, Stettler 7 p.m. 11:15 a.m.
  9 a.m.
Corpus Christi, Consort 5 p.m.
10 a.m. at Provost  
11:15 a.m.
Corpus Christi, Edmonton
4:30 p.m.
7:30 p.m.
10:30 p.m. (with incense)
9:30 a.m.
11:30 a.m.
9:30 a.m.
11:30 a.m.
5 p.m.
7 p.m. with Adoration until midnight
9:30 a.m.
11:30 a.m.
Good Shepherd, Edmonton 5 p.m.
6 p.m. (St. Oscar Romero School)
7 p.m. 
8 p.m. (St. Oscar Romero School)
9:30 p.m. 
12 midnight
10:30 a.m.
12:30 p.m.
5 p.m. 10:30 a.m.
12:30 p.m.
Holy Cross, Grande Cache 7 p.m.
9 p.m.
10 a.m.  
5 p.m., Potluck
Supper follows
Holy Family, St. Albert 5 p.m
7:30 p.m
9:30 p.m
12 midnight
9 a.m.
11 a.m.

5 p.m. 9 a.m.
11 p.m.
Holy Heart of Mary, Viking 7:30 p.m
      11:15 a.m.
Holy Name, Vermillion 10 p.m. 11 a.m. 11 a.m.
5 p.m. at Clandonald 11 a.m.
Holy Rosary (Polish), Edmonton 9 p.m. (Eng)
12 midnight (Pol)
9 a.m. (Eng)
10:30 a.m. (Pol)
12:15 p.m. (Pol)
  5 p.m. (Pol)
9 a.m. (Eng)
10:30 a.m. (Pol)
12:15 p.m. (Pol)
6 p.m. (Pol)
Holy Trinity, Spruce Grove - Stony Plain 4 p.m. (church)
4 p.m. (STA School)
7 p.m.
12 midnight
9 a.m.
11 a.m.
  9:30 a.m.
5 p.m.
9 a.m.
11 a.m.
Immaculate Heart of Mary, Bashaw 10 p.m 1 p.m
  6 p.m.  
Jesuit Martyrs, 11 a.m. 11 a.m. 5 p.m.
Lac Ste. Anne 8 p.m. 10 a.m.

10 a.m.
Lamont (Auxiliary Hospital)   9 a.m.      
Latin Mass Community of Edmonton) 8 a.m. St. Edmund
11:30 p.m. Carols and Mass at
Resurrection Parish
8 a.m. at
St. Edmund
    8 a.m. at
St. Edmund
Mary Help of Christians (Chinese), Edmonton 9 p.m. (Cantonese, Mandarin and English)
9:30 a.m. (Eng.)
11 a.m. (Cant.
and Mandarin)
9:30 a.m. (Eng.)
11 a.m. (Cant.
and Mandarin)

9:30 a.m. (Eng.)
11 a.m. (Cant.
and Mandarin)
Nativity of Mary (Croatian)          
Our Lady of Fatima (Portuguese), Edmonton 9 p.m. Eng.
12 midnight Port.
10:30 a.m. Eng.
12 noon Port.
  5 p.m. Port. 10:30 a.m. Eng.
12 noon Port.
Our Lady of Fatime, Sundre 5 p.m.          
Our Lady of Good Counsel, Skaro 5 p.m. 8:30 a.m. 5:30 p.m.
Our Lady of Grace, Castor 5 p.m. 9 a.m.

11:15 a.m.
Our Lady of Guadalupe (Spanish), Edmonton 7 p.m. 10 a.m.
12 noon
10 a.m.
12 noon
7 p.m. 12 noon
Our Lady of Lourdes, Jasper 7 p.m. 10 a.m. 7:30 p.m. (Sat.)
8:30 a.m.
7:30 p.m.
Our Lady of Lourdes, Lamoureux 7 p.m.
 

Our Lady of Lourdes,
Lac La Nonne
4 p.m.

  4 p.m.
Our Lady of Mercy, Enoch 7 p.m. 10 a.m.     10 a.m.
Our Lady of Peace, Innisfail
All Masses at St. Marguerite School (due to fire)
5 p.m. Children's
7 p.m. Eve
10:30 a.m.
10:30 a.m.
5 p.m. 10:30 a.m.
Our Lady of Perpetual Help, Sherwood Park 4 p.m.
6:30 p.m.
9 p.m.
12 midnight
8:30 a.m.
10:30 a.m.
12:30 p.m.
7 p.m.

8:30 a.m.
5 p.m.
Vigil 6 p.m. overnight 
until 8 a.m.
8:30 a.m.
10:30 a.m.
12:30 p.m.
7 p.m.
Our Lady of Seven Sorrows, Maskwacis 12 midnight

    11:30 a.m.
Our Lady of Victory, Thorsby 5 p.m. (Fr. Ivan)
7 p.m. (Fr. Arun)
    7 p.m.  
Our Lady of the Angels,
Ft. Saskatchewan
5 p.m.
9 p.m,
12 midnight
10 a.m.   4:30 p.m. Adoration
5 p.m. Mass
9 a.m.
11 a.m.
Our Lady of the Assumption,
Sylvan Lake
4:30 p.m.
9:30 p.m
9 a.m. 9 a.m.
5 p.m. 9 a.m.
Our Lady of the Foothills, Hinton 5 p.m.
8 p.m.
12 midnight
11 a.m. 11 a.m. 5 p.m.
11 a.m.
Our Lady of the Lake, Alexis Nakota Sioux First Nation 12 midnight
       
Our Lady of the Prairies, Daysland 8 p.m.
 
5 p.m.
Our Lady of the Rockies, Susa Creek  5 p.m.    
 
Paul First Nation 12 midnight
       
Queen of Martyrs (Vietnamese)
7 p.m. 9:30 a.m.  9:30 a.m.   9:30 a.m.
Resurrection, Edmonton 5 p.m.
8 p.m.
11 a.m.   5 p.m. at Assumption 11 a.m.
Sacred Heart Church of the First Peoples, Edmonton 8 p.m.
10 p.m.
12 midnight
10 a.m.      
Sacred Heart, Edson  5 p.m.
10 p.m.
 10 a.m.
7 p.m. NYE
Mass and Adoration
10 a.m.
Sacred Heart, Gibbons 12 Midnight

11:30 a.m.

11:30 a.m.
Sacred Heart, Red Deer 4 p.m.
7 p.m.
10 p.m.
9 a.m.
11 a.m.
9 a.m
11 a.m.
5 p.m.
7 p.m.
9 a.m.
11 a.m.
Sacred Heart, Wetaskiwin 5 p.m.
9 p.m.
11 a.m.    5 p.m. 9:30 a.m.
Santa Maria Goretti (Italian), Edmonton 4 p.m. Children’s Mass 
10 p.m. Midnight Mass
10 a.m. (English)
11:30 a.m. (Italian)

4 p.m. Adorazione
5 p.m. (bilingual)
11:30 a.m. (bilingual)
St. Agnes, Edmonton 6 p.m.
9:30 p.m.
12 noon   5 p.m. 12 noon
St. Agnes, Mayerthorpe 5 p.m.     5 p.m.
 
St. Albert 5 p.m., 7:30 p.m.,
10 p.m.
12 midnight
9 a.m.
11 a.m.
  7 p.m. 9 a.m.
11 a.m.
6:30 p.m.
St. Albert Francophone Community          
St. Alphonsa (Syro-Malabar)          
St. Alphonsus, Edmonton 10 p.m.
at St. Clare
11 a.m. 7 p.m. at St. Clare
St. Andrew, Edmonton 9 a.m.
7 p.m.
10 p.m.
9 a.m.
11 a.m.
5 p.m.
9 a.m.
11 a.m.
5 p.m.
9 a.m.
9 a.m.
11 a.m.
5 p.m.
St. Anne of the Prairies, Trochu 5 p.m.       11:15 a.m.  
St. Anthony, Didsbury 7 p.m. at Memorial Arena          
St. Anthony, Drayton Valley 7 p.m.
10:30 p.m.
10:30 a.m.  

St. Anthony, Edmonton 7:30 p.m.
10:30 a.m.
7:30 p.m. 10:30 a.m.
St. Anthony, Lloydminster 5 p.m.
7:30 p.m.
10 p.m. (incense)
9 a.m.
11 a.m. (incense)
9 a.m.
11 a.m.
7 p.m.
6 p.m. Adoration
7 p.m. (incense)
10 a.m.
St. Augustine, Ponoka 5 p.m.
9:30 p.m.
9 a.m.  
9 a.m.
St. Benedict Chapel          
St. Benedict Community - The Personal Ordinariate of the Chair of St. Peter          
St. Boniface (German), Edmonton 10 p.m. 10 a.m.
(also 10 a.m. on 26th)


10 a.m.
St. Catherine, Calahoo 6:30 Children's Pageant
7 p.m. Mass



10 a.m.
St. Charles, Edmonton 6 p.m.
9 p.m.
12 midnight
9 a.m.
11 a.m.
9 a.m.
11 a.m.
7 p.m.
4:30 p.m. 9 a.m.
11 a.m.
St. Charles, Mearns 9 p.m.  
9 a.m
St. Clare, Edmonton 8 p.m.
9:30 a.m.
9:30 a.m.
At St. Alphonsus 9:30 a.m.
St. Clare, Redwater 7:30 p.m.
10 a.m.

10 a.m.
St. Columba, Clandonald 6 p.m.
5 p.m.  
St. Dominic Savio, Edmonton 6 p.m.
9 p.m.
11 p.m.
10:30 a.m.   5 p.m. 10:30 a.m.
St. Edmund, Edmonton 5 p.m.
7:30 p.m.
10 p.m.
11 a.m.   4 p.m. 11 a.m.
St. Elizabeth, Evansburg 7 p.m.
 

St. Emerence, Riviere Qui Barre 9 p.m.
  5 p.m.
St. Emeric (Hungarian), Edmonton 12 midnight
10 a.m.

10 a.m.
St. Francis of Assisi, Tofield
11 a.m.

11 a.m.
St. Francis Xavier, Camrose 4 p.m.
6 p.m.
9 p.m.
10 a.m.   5 p.m. 10 a.m.
St. Gregory the Great, Holden
11:15 a.m.
  5 p.m.
 
St. Joachim (French), Edmonton 19h30
20h00
00h00 minuit
11h00   19h00 11h00
St. John Bosco, Edmonton 5 p.m. Children's
7 p.m. Youth & Family
10 p.m. Late Night
9:30 a.m.
11:30 a.m.
  5 p.m. 10:30 a.m.
St. John the Evangelist, Edmonton 5 p.m
7 p.m
9 p.m
12 midnight
10:30 a.m. 9 a.m.
10:30 a.m.
12 noon
5 p.m. 10:30 a.m.
St. Joseph the Workman, Caroline 1 p.m. 1 p.m. 1 p.m.
St. Joseph's College, U of A 7 p.m.
9 p.m.
10 a.m. 9:30 a.m.
11 a.m.
7 p.m. 12 noon
St. Joseph, Derwent
9 a.m. 9 a.m.
9 a.m.
St. Joseph, Killam
10 a.m.  
7 p.m.
St. Joseph, Three Hills 7 p.m.          
St. Joseph, Wabamun   11:30 a.m. 11:30 a.m.

11:30 a.m.
St. Margaret Mary, Calmar 9 p.m.

10:30 a.m.
St. Margaret, Rimbey 7 p.m. 11 a.m. 11 a.m.
at Sylvan Lake 11 a.m.
St. Maria Goretti, Devon 5 p.m. 10 a.m. 11:30 a.m. 5 p.m. 9 a.m.
St. Mark's Catholic Community of the Deaf, Edmonton 8 p.m. at Providence
Centre



9 a.m. at Providence
Centre
St. Martin, Heisler 5 p.m.
 
2 p.m.
St. Martin of Tours, Vegreville 10:30 p.m. 9 a.m.
  5 p.m. at Holden
9 a.m.
St. Mary, Provost 8 p.m.
10 a.m.
  6:30 Adoration
7 p.m.
9 a.m.
St. Mary's, Red Deer 4:30 p.m.
Children's Pageant
5 p.m.
7:30 p.m.
10 p.m.
12 midnight
10 a.m. 9 a.m.
11 a.m.
7 p.m.
5 p.m. 10 a.m.
St. Matthew, Edmonton 5 p.m.
8 p.m.
12 Midnight (with incense)
11 a.m.
5 p.m. 9 a.m.
11 a.m.
St. Matthew,
Rocky Mountain House
5 p.m.
8 p.m.
9 a.m. 7 p.m. (Sat.)
9 a.m.
7 p.m. 9 a.m.
St. Michael the Archangel,
St. Michael

11 a.m.  

St. Michael, Leduc          
St. Peter, Villeneuve 7 p.m. 10 a.m.  
11 a.m.
St. Rose of Lima, Onoway   9:30 a.m. 9:30 a.m.

9:30 a.m.
St. Stephen, Lacombe 6:30 p.m. Children's Nativity,
7 p.m.
11 a.m. 11 a.m.   11 a.m.
St. Stephen, Olds 9 p.m. 11:15 a.m.
11:15 a.m.
5 p.m. 9 a.m.
St. Theresa, Edmonton 5 p.m.,
7 p.m.,
9 p.m.,
12 midnight with incense
10:30 a.m.(incense),
12:30 p.m.
8:30 a.m.,
10:30 a.m.,
12:30 p.m.,
6 p.m. 
6 p.m. (incense),
Exposition, then Adoration until 7:30 a.m. Benediction
8:30 a.m.,
10:30 a.m.,
12:30 p.m. with incense
St. Theresa, Ma-Me-O Beach 7 p.m       10 a.m.
St. Thomas, Tomahawk 5 p.m.
 

St. Thomas More, Edmonton 4 p.m.
6 p.m.
8 p.m.
10 p.m.
12 midnight
10 a.m.
12 noon
8 a.m.
10 a.m.
12 noon
5 p.m.
5 p.m. Vigil 10 a.m.
12 noon
St. Thomas D'Aquin (French) 6 p.m.
10 p.m.
11 a.m.      
St. Vital, Beaumont 3:30 p.m. Children's
4 p.m.
6:30 p.m.
9 p.m.
12 midnight
10 a.m. (bilingual)  9 a.m.
11 a.m.
5 p.m. 10 a.m.
Vital Grandin Chaplaincy (Latin Mass Community of Edmonton)